SANALLAŞTIRMA ÇÖZÜMLERİ

Sanallaştırma; işletim sistemleri, depolama aygıtları ya da ağ kaynaklarından herhangi birinin aslını kurmak yerine onları sanal olarak kurmaktır. Eğer sabit diskinizi bölümlere ayırdıysanız sanallaştırmayla ilgili ufak da olsa bir deneyiminiz olmuş demektir. Bölümlemek , aslında bir sabit diskten iki ayrı sürücü oluşturmada mantıksal ayırmadır. İşletim sisteminde sanallaştırma, donanımın; aynı anda birden fazla işletim sistemi çalıştırabilmek için yazılım kullanmasıdır.Bu teknoloji, geçen yıllarda yöneticilerin mainframe bilgisayarlarda işlemci gücünden tasarruf etmesi için kullanılmaya başlanmıştı. 2005 yılına gelindiğinde sanallaştırma yazılımı, uzmanlar dahil kimsenin tahmin edemeyeceği kadar hızlı benimsendi.

IT’de sanallaştırmanın başlıca kullanıldığı üç alan şunlardır:

 

 • 1- Sunucu Sanallaştıma

Avantajları: Sanallaştırmanın temel avantajlarından biri işletmelerin BT maliyetlerini azaltabilmesidir. Örneğin birden fazla sunucu kullanan bir işletme sunucu sanallaştırması kullanarak fiziksel sunucu sayısını azaltabilir böylece bakım ve güvenlik maliyetlerini azaltabilir. Ayrıca mevcut donanım yatırımlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza olanak tanır. Yeni bir bilgisayar, dizüstü bilgisayar ya da sunucu almak yerine sahip olduğunuz donanımın kullanımını geliştirebilirsiniz. Üstelik daha fazla donanım eklemenize gerek kalmadan olağanüstü kurtarma amaçlı yedek sistemleri kolayca kurabilirsiniz. Sanallaştırma aynı zamanda işletme maliyetlerinizden tasarruf etmenizi sağlar (örneğin enerji faturaları). Fiziksel bilgisayarınızı zaten kullanıyor olduğunuzdan sanallaştırmanın eklenmesi temel harcamalarınızda herhangi bir artışa neden olmadan ya da bir sunucu barındırmak için daha fazla fiziksel alan ihtiyacı ortaya çıkmadan daha fazla bilişim gücüne sahip olmanızı sağlayabilir. Sanallaştırmanın ardından, ister sahada iste bulutta olsun, içeriğin sunucunuzdan yeni donanımınıza aktarılması ciddi miktarda daha hızlı gerçekleşir. Bu da özellikle Windows Server 2003 kullanıyorsanız yükseltme işlemini çok daha basit hale getirir. 14 Temmuz 2015 tarihinde bu ürün için destek verilmemeye başlayacaktır (Windows Small Business Server 2003 dahil olmak üzere). Sermaye maliyetlerinizi azaltmak, BT yatırımlarınızı en üst seviyeye çıkarmak ve büyümekte olan işletmeniz için ölçeklendirilebilir veri depolama ve uygulama desteği almak için hemen bir sanal platforma yükseltin.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Faydası: Kanadalı BT hizmet sağlayıcısı Genatec hizmet verdiği küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluşan müşterilerinin büyük bir kısmı için kurum içi BT ekibi gibi hizmet sunar. On altı yılın üzerinde bir süredir sektörde hizmet sunan Genatec aslında tek bir pakette tüm müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan yerinde çözümler sunmaktaydı. Ancak müşterilerinin büyük bir kısmı yıllar önce kurulmuş olan eski yazılım ve donanımlar nedeniyle aksaklılar yaşamaktaydı. Güvenilirlik ve performans sorunları yaşamakta olmalarına rağmen yeni teknolojiye yatırım yapma arzusu göstermemekteydi. Bu durumda sanallaştırma imdada yetişti! Genatec, Windows Server 2012 R2 ile Office 365 kullanımını tavsiye eder. Bir otel zinciri olan tek bir müşterisi için Genatec 16 sunucuyu Hyper-V ile sanallaştırılmış iki adet fiziksel sunucuya dönüştürmüş ve e-posta hizmetlerini de Office 365’e geçirmiştir. Şirket, kritik sistemleri için tam yedeğe sahip olmuş ve sunucu satın alma ve bakımı ile yazılım lisanslama maliyetleri söz konusu olduğunda beş yıl içinde sunucu alanında 500.000 $ tasarruf yapmıştır. Diğer müşterisi olan bir ilaç şirketi dört farklı konumda çok sayıda sunucuya sahip olup uygulama yedekliliğini sağlayabilmek için pahalı bir depolama alan ağı kullanmaktaydı. Windows Server 2012 R2’ye yükseltme gerçekleştirerek Genatec sunucu sayılarını azaltmış ve olağanüstü durum koruma amacıyla çalıştırdıkları kilit öneme sahip sunucu örnekleri ve uygulamaları yedeklemiştir. Fiziksel sunucuları azaltarak şirket binlerce dolar tasarruf yapmış aynı zamanda işleri ile birlikte büyüyecek güvenilir bir çözüme sahip olmuştur.

Analiz Kurulum ve Geçiş Hizmetleri;

  • Sanallaştırma kapsamını belirlemek
  • İş yüklerinin listesi oluşturma
  • Kapasite planlama
  • Yedekleme ve hata toleransı
  • Host tasarım ve topolojisi
  • İş yükü barındırma ve yük dengeleme
  • Veri depolama tasarımı
  • Network tasarımı
  • Sanallaştırma
  • Performans Analizi
  • Sanallaştırma Teknolojileri
  • Altyapı İnceleme ve Analizleri
  • Sanallaştırma Ağ Yapısı İnceleme ve Analizleri
  • Ölçme ve analiz etme
  • Test Değerlendirme Raporlama

 

 • 2- Uygulama Sanallaştırma

Geleneksel dağıtık uygulama yaygınlaştırma işlemi, artık çok karmaşık ve maliyetli bir hale gelmiştir. IT sürekli bir biçimde, güncel kalabilmek için, yüzlerce belki binlerce cihazın üzerinde çalışan yeni uygulama sürümlerinin güncellenmesi ve yamalanması ile mücadele etmektedir. Bu nedenle birçok kullanıcı cihazı doğru bir biçimde güncellenememektedir. Bu arada kullanıcı cihazları üzerinde barındırılan uygulamalar ve verinin güvenli olmamasından doğan çakışmalar oluşmakta ve bu da cihazların yavaşlamasına ve hatta bazen crash olmasına yol açmaktadır. Bu durum üretkenliği azaltmakta ve maliyetli yardım merkezi çağrılarına yol açmaktadır.

Sonuç olarak, IT harcamaları sürekli artarken, verilen hizmet kalitesi düşmekte, yüksek kaliteli bir kullanıcı deneyimi sağlanamamakta ve iş beklentileri karşılanamamaktadır.

Uygulamaları sanallaştırmanın firmanıza ne faydalar getireceği konusuna gelirsek;

 • Uygulamalar artık merkezi şekilde yönetildiğinden dolayı, tek tek bilgisayarlara kurulumu, güncellemesi, gerektiğinde kaldırılması gibi işlemlerle uğraşmazsınız.
 • Kullanıcı bilgisayarlarında farklı uygulamalar barındırılabileceğinden, birbiri ile çakışma sorunları ile çakışabilmekte ve zaman zaman hata verebilmektedir. Sanallaştırma ile bu uygulamalar tamamen ayrıştırıldığından dolayı böyle bir problemle karşılaşmazsınız.
 • Birbiri ile bağlantılı uygulamalar tek bir yapıda konsolide edilebilir.
 • Uygulamalar son kullanıcı bilgisayarında yüklü olmadığı için kasıtlı ya da yanlışlıkla silme durumunda hiçbir kaybınız olmaz.
 • Güncelleme işlemi sadece uygulamanın kurulu olduğu ana makinede yapılır, kullanıcı bilgisayarları ile işiniz olmaz.
 • Uygulama sanallaştırma kategorisinde Microsoft, VMware ve Citrix ürünleri yine en bilinen ve kullanılan çözümlerdir. 
 •  

  3- Masaüstü Sanallaştırma

Kullanıcılar her zaman, her yerde şirket kaynaklarına herhangi bir cihazdan erişmek ve üretken olmak istemektedir. Kuruluşlar rekabet gücünü korumaya çalışırken iş gereksinimleri değişmektedir. BT’nin yalnızca bazı cihazları desteklemesi gerekmez, kuruluşun verilerini koruması ve uyumluluğu sürdürmesi de gerekir. Bazı kullanım durumlarında, verileri cihazda depolamak ideal bir çözüm olmayabilir veya veri güvenliği gereksinimlerinizi karşılamayabilir. TeknoSpark  Sanallaştırma, ölçeklendirme ve veri koruma açısından rahat etmenizi sağlarken kullanıcılarınızın gereksinimlerine yönelik bir çözüm sunar.

Windows masaüstü ve uygulamalarını her yerden çalıştırma : Veri merkezi üzerinden Windows masaüstleri ve uygulamalar kurabilir ve çeşitli cihazlarda çalıştırabilirsiniz. Çalışanlar Microsoft Uzak Masaüstü istemcilerini yükler ve masaüstlerini ve uygulamaları dizüstü, tablet veya telefon cihazlarında çalıştırır ve hareket halindeyken üretken kalabilirler.

Değişen iş gereksinimlerine göre hızla ölçeklenme : Masaüstü Sanallaştırma, şirket uygulamalarını basit ve ekonomik şekilde sunmak için ölçeklenebilir bir platform sağlar. Pahalı şirket içi altyapı maliyetleri ve yönetim karmaşıklığıyla uğraşmadan işinizin dinamik gereksinimlerini karşılayabilirsiniz.

Şirket bilgilerini veri merkezinde veya bulutta toplayın ve koruyun : Kullanıcının cihazlarına masaüstünün ve uygulamaların akışı gerçekleştirilir ancak veriler depolanmaz. Böylece cihazın çalınması, kaybolması veya zarara uğraması durumunda oluşabilecek veri kaybı riskleri azaltılır. Azure RemoteApp sayesinde, verilerinizi güvenilir Azure platformunda merkezi olarak toplayabilir ve koruyabilirsiniz.