VERİ DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİ

Depolama sistemleri verilerin sağlıklı bir şekilde kaydedilmesini, erişilmesini ve yönetilmesini sağlayan sistemlerdir. Dünya üzerinde disk kapasitelerinin de artması ve depolama ihtiyaçlarının artması nedeniyle kullanılan depolama alanları sürekli artmaktadır. 2008 yılından beri data kapasitesindeki yıllık artış %43ün üstündedir.

Depolama Sistemlerinde kullanılan teknolojiler şunlardır ;

  • 1- DAS Çözümleri : Sadece bir sunucu üzerine SCSI veya SAS Controller ile doğrudan bağlanabilen depolama ünitesidir.DAS yönetimi web browser üzerinden yapılabilmektedir.Server’a bağladığımız Das ünitesi kendisini server üzerinde çalışan bir lokal disk olarak kullanır. Server’a baktığınızda hard disk olarak görebilirsiniz.Das depolama alanına ulaşmanız için öncelikle das’ın bağlı olduğu sunucuya ulaşabiliyor olmanız gerek. Das’a bağlı sunucu kapandığında das hizmetide devre dışı kalacak ve depolama alanına ulaşamayacaksınız buda bir dezavantajdır.Das hizmetini başka bir sunucu tarafından paylaşamazsınız farklı bir sunucuya aktarılmak istendiğinde fiziksel bağlantıları sökerek diğer sunucuya transfer etmeniz gerekir.Yine Das sistemde sadece sunucunun imkan verdiği işletim sistemlerinde paylaşım verebilirsiniz.
    DAS’ın genel olarak özellikleri;
  • Sökülebilir Fanlar
  • Raid Desteği
  • Raid Cache ve BBU Ünitesi
  • Web Arayüzden Yönetim
  • Bağlantı Teknolojileri : ISCSI, SAS
  • 2- NAS Çözümleri : NAS (Network Attached Storage) -Ağa bağlı depolama- olarak tabir edilen, küçük, orta ve büyük işletmelerde verileri yedeklemede kullanabileceğiniz, yerel ağ üzerinden TCP/IP protokolü yolu ile çalışan, merkezi lokasyonda saklanan verilerin, paylaşıma açılması için konumlandırılan depolama cihazlarıdır. Yerel ağa bağlandığında otomatik/elle bir Ip adresi atanır ve kullanıcılar tarafından erişim sağlanır.

Nas cihazlarında veriler, yerel ağ üzerinden dosyalar halinde taşınır. Windows, Mac, Linux… İşletim sistemleri tarafından desteklenen bu cihazlar veri transferinde (“Input-Output”) mantığı ile çalışarak, Cıfs/Smb, Afp, Nfs, Fp, WebDav, Rsync, Ssh, Sftp, iscsı, Http, Https… dosya aktarım protokollerini kullanır. Geliştirilen yazılımlarla nas cihazlarına, mobil uygulamalarla birlikte, multimedya özellikleri de eklenerek, ev kullanıcılarına yönelik eğlence merkezi haline gelmiştir… Nas cihazlarını öne çıkaran en önemli özellik, içerisinde RAID mimarisini barındırmasıdır. Ve kişi yada kuruluşlara kendi bulutunu oluşturma imkanı vermesidir.

  • 3- SAN Çözümleri : SAN; sunucular ve depolama üniteleri arasında hızlı, güvenilir bağlantı sağlayan özelleştirilmiş bir ağ türüdür. SAN uygulamasında bir depolama ünitesi herhangi tek bir sunucunun özel malı olmak yerine, depolama birimleri ağdaki sunucu ve diğer depolama ünitelerinin ortak malıdır. Kısacası SAN; sunucuları depolama birimlerine, depolama birimlerini birbirlerine ve sunucuları birbirine bağlamaktadır. Geleneksel LAN yapısında dosya sunucuları genel ağ trafiği ile ortak alanda olduğu için verimin azalmasına sebep olur. Bu tip alanlarda her uygulama için aynı ağın kullanılması performansta düşüklüklere sebep olur.

SAN’ın Yararları; Her yıl şirketlerin depolama gereksinimleri azımsanmayacak derecede artmaktadır. Geleneksel dosya sunucuları çözümüne oranla, SAN bu gelişimlere sistemin çevrimiçi süresini azaltmadan adapte olmaya son derece elverişlidir. Ayrıca sunucu ve depolama üniteleri arasındaki doğrudan bağlantı performansın yükselmesine sebep olmaktadır.

SAN kurumsal bir yapıda temel olarak üç ihtiyacı karşılamaktadır; İşletme gereksinimlerinin, önceliklerinin değişmesindeki adaptasyonun sağlanması Yedekleme, kurtarma ve iletişimdeki verimin artması Kurulum ve işletme masraflarının azalması.