BAKIM & DESTEK HİZMETLERİ

Bakım ve Destek hizmetleri ile müşterilerimizin IT alt yapılarını oluşturan ürünlerin standartlara uygun ve en verimli şekilde çalışmasını sağlıyoruz.  Aynı zamanda sistemin periyodik olarak raporlamasını yaparak, yaşam döngüsünü tamamlayan veya geliştirilmesi gereken yazılım ve donanımların tespit ve güncelleme/değişimlerini yapıyoruz.

  • Uzaktan Erişim ile Destek Hizmeti; Sunucu veya ağ (network) sistemlerinde oluşan problemler ya da bu sistemler için alınmak istenen teknik destek, internet üzerinden, uzaktan erişim (remote access) yoluyla sağlanır.
  • Yerinde Destek Hizmeti; Müşterilerin sorunlarına, sözleşme koşulları çerçevesinde, yerinde destek verilir. Sorun giderilerek, talep yerine getirilmiş olur.
  • Telefonda Destek Hizmeti; Sözleşmeli işletmelerden çağrı geldiğinde anda, çağrı merkezi derhal müşterinin talebini ve destek koşullarını inceler. Şayet telefonda çözülebilir bir durum söz konusu ise, sorun çözülerek, çağrı hizmeti sonlandırılmış olur. Talep telefonda karşılanamıyor ise, müşteriye destek koşulları çerçevesinde, yerinde destek hizmeti verilir.
  • Periyodik Bakım Hizmeti; Periyodik bakım hizmetini alan müşterilere, sözleşme kapsamındaki ürünler için, sözleşmede belirten aralıklarda genel bakım hizmeti verilir. Periyodik bakım sırasında cihazların kontrolleri yapılır, varsa arızalar giderilerek, fiziksel bağlantıları kontrol edilir. Bu sayede arızaya sebep olabilecek durumların önüne geçilmiş ve performansın korunarak iş devamlılığı sağlanmış olur.